Ekologia to nie tylko modne hasło, ale wartość, która obejmuje dziś prawie wszystkie sfery naszego życia. Dotyczy to również urządzania wnętrz, w których mieszkamy i pracujemy. Zalet takiego wystroju jest bardzo wiele, a życie w zgodzie z naturą nie oznacza rezygnacji z wygód. Co więcej, pomaga zaoszczędzić, a nawet podnieść jego komfort.
Charakter ekologicznych wnętrz
Trend ekologicznego podejścia do wnętrz pojawił się całkiem niedawno, z troski o środowisko naturalne. Tworzywa sztuczne i wysoko przetworzone materiały zastąpione zostały przez surowe drewno czy kamień. Do łask wróciły także elementy wytwarzane ręcznie przez rzemieślników, czy szczególne w ostatnim czasie tak popularny handmade.
Aranżacje w stylu „eko” charakteryzują się harmonią, spokojem i prostotą. Drewno, stare palety, skrzynie, butelki, gazety to tylko nieliczne materiały z których można stworzyć naprawdę niezwykły ekodesign pomieszczeń. Jednakże bez wątpienia podstawą takiego wystroju wciąż jest drewno. Może ono zaistnieć wszędzie: na podłodze, meblach, dodatkach, ścianach, suficie, drzwiach czy oknach. – Okna drewniane często wybierane są przez osoby, które cenią sobie naturalność i nienaganną estetykę – podkreśla Jarosław Issel, Prezes Zarządu BMK Europe S.A, w którego skład wchodzi marka Urzędowski. Kolejnymi zaletami dzięki którym stosuje się go od wieków to niezwykła elastyczność oraz łatwość obróbki. Drewno jest odnawialnym surowcem, w pełni bezpiecznym dla środowiska naturalnego. Nowoczesny kształt profilu okien pozwala na dopasowanie się do całości stylu aranżacji.
Barwy Ziemi
We wnętrzach w ekologicznym stylu najlepiej sprawdzają się stonowane, neutralne barwy ziemi. Ich zaletą jest to, że pasują niemal do każdego pomieszczenia. Właśnie dlatego są tak częstym wyborem przy komponowaniu aranżacji. Ponadto są przyjazne człowiekowi – łatwiej się przy nich skoncentrować i lepiej się przy nich wypoczywa. Ze stylem „eko” kojarzone są przede wszystkim kolory naturalne: beże, brązy, odcienie żółtego, lekkie błękity, zielenie i szarości. Doskonale komponują się z motywami wykończeniowymi drewnianymi czy kamiennymi. Dzięki takim połączeniom możliwe jest stworzenie harmonijnego i spokojnego klimatu w pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na takim efekcie, możemy go jeszcze bardziej podkreślić naturalnymi tkaninami i dodatkami.
Naturalne światło
Naturalne światło, które zaprosimy do mieszkania, dzięki odpowiednim przeszkleniom nie tylko rozjaśni i wydobędzie głębię kolorów, ale również pomoże zaoszczędzić energię elektryczną. Mniejsze wykorzystanie sztucznego oświetlenia znacząco zmniejszy koszty eksploatacji domu. Odpowiednia liczba okien, ich usytuowanie oraz kształt zapewni lepszy dostęp promieni słonecznych. Na rynku dostępne są przeszklenia o bardzo różnych rozmiarach, które można dopasować do swoich potrzeb. Każde z pomieszczeń powinno posiadać przynajmniej jedno źródło naturalnego światła o wielkości dostosowanej do kształtu i metrażu pokoju. Dodatkowo światło dzienne pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://adserver.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ekologiczne-wnetrza-naturalne-piekno